Kurzy a aktivity

Kurz masáži bábätka

Kto: mamičky s detičkami

Kde: v MC Srdiečko

Partner: vedie Miška Hoštáková

Viac o kurze si môžete prečítať tu


Joga pre mamičky

Kto: mamičky po ukončení šestonedelia, alebo 12 týždňov po pôrode cisárskym rezom

Kde: v pobočke MC Srdiečko v KC Stred

Partner: vedie Ria Bobotová

Viac o kurze si môžete prečítať tu


Riekankovo

Kto:  detičky od 18 mesiacov z MC Srdiečko (zameranie na predškôlkarsky vek)
Čo: tancovanie, spievanie a cvičenie pri riekankách
Kedy: každú stredu  o 9,00 hod
Kde: pobočka MC Srdiečko KC Stred
Vedie: Zuzana Ščepková

 


 Mami Spricht Deutsch

Kto: nemecky hovoriace mamičky, ktoré si chcú prehodiť pár slov o všeličom aj s ostatnými mamičkami
Čo: klub nemecky hovoriacich mamičiek, konverzácia
Kedy: každý štvrtok o 10,00h
Kde: v MC Srdiečko
Partneri: vedie mamina Lucia Vozárová

 


Mommie´s English Club

Kto: anglicky hovoriace mamičky, ktoré si chcú prehodiť pár slov o všeličom aj s ostatnými mamičkami
Čo: klub anglicky hovoriacich mamičiek, konverzácia
Kedy: každú stredu od 10.00 hod
Kde: v MC Srdiečko
Partneri: vedie mamina Wioleta Obuchová Angrot


Konverzácia v cudzom jazyku nemusia maminy oželieť ani na materskej dovolenke. Vždy sa dá nájsť spôsob, ako prehodiť pár slov v cudzej reči s niekým iným a tak zostať v kondícii. V MC Srdiečko sa môžete porozprávať napríklad po nemecky v klube nemecky hovoriacich mamičiek, alebo po anglicky v Mommie´s English club-e. Porozprávať sa môžete naozaj o všeličom, o bežných veciach, o veciach nezvyčajných, výchove detí, voľnom čase, práci a podobne. Neváhajte a príďte medzi nás a ostatné po anglkicky hovoriace maminy!


Právne poradenstvo v MC Srdiečko

Kto: maminy s každodennými aj vážnejšími starosťami
Čo: právne poradenstvo pre všetky matky s deťmi
Kedy: telefonická rezervácia priamo v MC Srdiečko
Kde: v MC Srdiečko
Partneri: Mgr.  Elena Gogoláková

Vyznať sa v právnych kľučkách nášho zložitého systému paragrafov a zákonov nie je veru jednoduché. A povedzme si úprimne, ani lacné. Keďže mamina na materskej dovolenke nemá takmer žiadny príjem a tiež občas potrebuje nejakú právnu radu, môže sa so svojimi starosťami obrátiť na MC Srdiečko, kde jej bezplatne, ale odborne poradí Mgr. Gogoláková. Je to pomoc maminy mamine. A aj pre takúto pomoc je tu naše Materské centrum Srdiečko.


Podporná skupina mamičiek v dojčení

Kto: mamičky, ktoré chcú pre svoje dieťatko to najlepšiek. tehotné mamičky, ktoré chcú dojčiť svoje dieťatko
Čo: podporná skupina mamičiek v dojčení, neformálne stretnutia dojčiacich maminiek
Kedy: každý utorok v mesiaci o 10,00h
Kde: v MC Srdiečko pobočka KC Stred
Partneri: vedie mamina Milka Hromníková

Každá mamina chce pre svoje dieťatko to najlepšie. Ten najlepší štart do života pre každé dieťa je kvalitná strava, najideálnejšie materské mlieko. No dojčenie, aj keď je to tá najprirodzenejšia vec na svete, niekedy nie je až taká samozrejmá, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Dojčenie prináša so sebou veľa lásky, upevňovanie puta medzi matkou dieťaťom, ale aj nemálo problémov. A práve preto v MC Srdiečko funguje podporná skupina mamičiek v dojčení, kde si maminy navzájom radia, ako všetko v pohode zvládnuť.


Psychologické poradenstvo v MC Srdiečko

Kto: maminy s ich starosťami aj radosťami
Čo: psychologické poradenstvo pre maminy s deťmi
Kedy: telefonická rezervácia priamo v MC Srdiečko
Kde: v MC Srdiečko
Partneri: Mgr. Janka Lesajová

Každá mamina sa každý deň potýka so svojimi menšími aj väčšími radosťami, ale aj starosťami. Niekedy práve tie starosti začnú prerastať cez hlavu a jednoducho už nevie, kam alebo na koho sa s nimi obrátiť, kde hľadať riešenie… Práve týmto maminám sa snažíme podať akúsi pomyselnú pomocnú ruku a ponúkame im bezplatnú psychologickú poradňu. Každá žena vie, že nie je jednoduché obrátiť sa so svojimi problémami na niekoho cudzieho. Avšak MC Srdiečko je pre mnohé z nich akousi druhou detskou izbou či obývačkou. Aj preto sa v takýchto priestoroch hľadá psychologická pomoc oveľa ľahšie.


Mamičky s bruškom si tiež rady zacvičia

Kto: budúce mamičky
Čo: psychoprofylaktická príprava a cvičenie pre tehotné ženy
Kedy: každú stredu o 17,00h
Kde: MC Srdiečko pobočka KC Stred
Partneri: Zuzka Duncová, pôrodná asistentka

Očakávanie nového maličkého človiečika do rodiny patrí k najkrajším obdobiam každej ženy a rodiny vôbec. Na to, aby tehotenstvo, pôrod a obdobie po ňom každá mamina zvládla čo najlepšie, dbá aj Zuzana Duncová, ktorá každej mamičke pomôže toto krásne obdobie zvládnuť v pohode a pokoji. Na príprave sa mamičky naučia rozoznať, že sa pôrod už blíži, naučia sa správne dýchať aj priviesť na svet dieťatko. Na tisíce otázok ohľadom tehotenstva a pôrodu tu mamičky nájdu všetky odpovede.

 


Rodičovský kurz pre tehuľky a budúcich tatinov

 

Kto: rodičia „čakatelia“
Čo: deň aktívnej a zodpovednej prípravy na rodičovstvo: dojčenie, pediatria, starostlivosť o bábätko, psychologické a právne poradenstvo, nosenie detí a iné užitočnosti
Kedy: raz mesačne – sobota – podľa programu, nutná rezervácia vopred !
Kde: v MC Srdiečko
Partneri: laktačná poradkyňa Milka Hromníková, pediater (podľa pozvania), psychologička Janka Lesajová, právnička Elenka Gogoláková, manželia Dankovičovci

V čase očakávania nového prírastku si budúci rodičia študujú rôzne odborné informácie o starostlivosti o bábätko, o dojčení, o výchove, o nových prístupoch vo výchove a o všetkom možnom ohľadne bábätka.  Keďže sa zrazu pre ich budúcnosť vynára nová zodpovednosť, určitá neistota budúcich rodičov je na mieste. Snaha pripraviť sa na príchod potomka čo najlepšie je predsa taká samozrejmá, ale i ťažká úloha. Kedy si môžeme zodpovedne povedať, že sme naozaj pripravení dokonale a nič nás nemôže zaskočiť?

Samotné tematické okruhy rodičovského kurzu vedú odborníci.

Na úspešné naštartovanie dojčenia je zameraná prednáška a diskusia s laktačnou poradkyňou Milkou Hromníkovou, ktorá v Materskom centre Srdiečko vedie pravidelné podporné skupiny mamičiek v dojčení. Jej dlhoročná prax a profesionálny prístup v laktačnom poradenstve priniesla pomoc a úľavu už mnohým mamičkám a ich bábätkám. Dojčenie je tá najkrajšia a najlepšia vec v rannom veku dieťatka, napriek tomu môže byť cesta k úspešnému dojčeniu ťažká a tŕnistá. Odborné informácie a praktické „rady zo života“ síce nie sú stopercentnou zárukou, ale môžu byť veľmi užitočné a nápomocné.
Prednášku spojenú s diskusiou Máme doma bábätko vedie vždy skúsený pediater. Ten budúcim rodičom ozrejmí správnu starostlivosť o novorodenca, poradí ako zhodnotiť prípadné zdravotné ťažkosti ako soplík, kašlík, vyrážka a pod. – kedy je situácia zrelá na návštevu pediatra, poradí ako si vybrať dobrého pediatra, aké sú možnosti v rámci očkovania detí a poskytne veľa praktických informácií. Každému rodičovskému páru tiež zodpovie prípadné otázky ohľadne alergií a iných chronických chorôb v rodine.
Poradňa právničky Mgr. Eleny Gogolákovej a psychologičky Mgr. Jany Lesajovej rodičov naviguje potrebným smerov v spleti paragrafov a emócií. Právnička rodičom ozrejmí na aké dávky zo strany štátu majú nárok, ako a kde ich vybaviť, tiež aké sú povinnosti rodičov voči úradom a pridá aj tipy a rady ako zdolať „úradovský“ maratón čo najefektívnejšie. Psychologička priblíži emocionálny svet rodiny pri príchode nového člena. Je to v živote matky aj otca veľká životná zmena a môže byť sprevádzaná chaosom, napätím, stresom a neistotou. Ako zdolať nové emócie, ako si môžu partneri pomôcť a byť si oporou poradí psychologička v uvoľnenej atmosfére diskusie.
Aké je dôležité láskyplné objatie a všetko o nosení detí prezradia manželia Dankovičovci. Deti prídu na svet aby boli ľúbené a mojkané. Aby do rodiny priniesli obrovskú radosť a nový rozmer. Deti sú rôzne a rady ako zvládať plačlivé chvíľky bábätiek sú na nezaplatenie. Obdobie prvých mesiacov sú pre rodičov veľmi vyčerpávajúce a nervozita je veľmi nákazlivá. Tipy pre rodičov ako dieťatko udržať v pohode a dobrej nálade, živá diskusia a praktické rady „pokročilých“ rodičov sú skutočným pokladom. Len ho objaviť a odniesť si domov.


Hľadáme stratenú rozprávku


Kto: rodičia a deti z MC Srdiečko, ktorí chcú objavovať čaro písaného slova a rozvíjať detskú predstavivosť
Čo: spoločné čítanie
Kedy: jeden krát do mesiaca (podľa programu) o 10,00 hod.
Kde: v Knižnici M. Rešetku na Hasičskej ulici na 1. poschodí a v pobočkách na Juhu, Dlhých Honoch, Opatovej a v Kubrej
Partneri: Verejná knižnica M. Rešetku v Trenčíne

Poznať hodnotu knižky, vážiť si ju ako poklad nie je samozrejmé. K pozitívnemu vzťahu  ku knihám je potrebné vychovávať naše ratolesti už od útleho veku. Neskôr to samo nepríde.  Príjemnou možnosťou je spoločné čítanie v kolektíve. Deti objavia krásu ukrytú v knižkách, stretnú svojich rovesníkov a spolu sa môžu o rozprávkach a príbehoch porozprávať.


 

 

Cvičenie rodičov s deťmi

Kto: rodičov a ich neposedné detičky od 18 mesiacov z MC Srdiečko
Čo: cvičenie pod vedením cvičiteľky
Kedy: každý utorok o 17,00 hod v mesiacoch október až máj
Kde: v telocvični 5. ZŠ Dlhé Hony

Vedie: Katka Matejková

Poznáte to. Deti sú riadne živly a niekedy naozaj nechápeme, kde tie naše detváky berú toľko energie, keď my maminy už nevládzeme. Deti potrebujú pohyb a nám, maminám, tiež nezaškodí. A čo by sme robili počas dlhých jesenných a zimných večerov? Poďme si radšej zacvičiť.

Deti sa ponaháňajú, stretnú svojich prvých detských kamarátov, mamičky si tiež rozhýbu telá a môžu si trocha poklebetiť o mamičkovských témach. Vítané sú deti od 0 rokov. Veď aj tie nebehajúce sa môžu dosýta prevaľovať na žinienkách a precvičovať rúčky, nôžky s detským športovým “náradím”.


Hopsa, hopsa, hopsasa alebo cvičenie na fit loptách

Kto: maminky a detičky od 6 do 24 mesiacov z MC Srdiečko a okolia
Čo: cvičenie na fitloptách
kedy : podľa časového harmonogramu jednotlivých skupín ( uzavreté skupiny kurzov )
kde : pobočka MC Srdiečko v KC Stred
cvičiteľky: Vlasta Tvrdoňová, Zuzana Ščepková

Fitlopta je úžasná vecička! Dá sa na nej skákať, gúľať, cvičiť, uspávať uplakané dieťa, popreťahovať si stuhnutý chrbátik, či len tak si na nej posedieť a relaxovať. Kurzy cvičení mamičiek a detí na fitloptách mali v našom MC veľký úspech, preto sa ich otvára stále viac a viac.

Veď kto by si nechcel zahopsať na obrovských loptách na veselé detské pesničky, popritom si dobre zacvičiť a stráviť príjemný voľný čas s deťmi a maminami v MC Srdiečko?


Comments are closed.